Wydarzenia

Monitoring przemieszczeń w Pradze

Nowatorskie i w pełni bezprzewodowe rozwiązanie monitoringowe marki SENCEIVE, proponowane przez TPI, znalazło swoją kolejną odsłonę w zagadnieniu ciągłego i zdalnego pomiaru odkształceń elementów szyn w praskim metrze.

Problem postawiony przez czeską firmę SG Geotechnika był dość skomplikowany: instalacja zestawu inklinometrów na monitorowanym układzie szynowym w czasie trzygodzinnej przerwy nocnej w tunelu metra, w odległości około 300 metrów od stacji metra praskiego Pankrac.

Zastosowanie systemu bezprzewodowego umożliwiło realizację zadań instalacyjnych w przeciągu zaledwie kilku kwadransów. Bramka informacyjna Flatmesh 3G została zainstalowana w pobliżu peronu stacji, skąd bezpośrednio mogła się komunikować z siecią GSM. Czujnik pochyleń w wersji zminiaturyzowanej NANO+ zainstalowano bezpośrednio na szynie z użyciem magnesów neodymowych. Przepływ sygnału komunikacyjnego pomiędzy czujnikami sieci pomiarowej Flatmesh odbywał się za pośrednictwem zakodowanej sieci WiFi dalekiego zasięgu, generowanej przez układy pomiarowe.

Realizacja całego zadania instalacji i parametryzacji systemu monitoringu zamknęła się w przewidzianym czasie trzech godzin. Ustawienie progów ostrzegania i procedur alarmujących odbyło się już dnia kolejnego w trybie zdalnego dostępu do platformy Senceive WebMonitor


Z perspektywy właściciela systemu Senceive – firmy SG Geotechnika, zastosowanie bezprzewodowych czujników pochyleń jest niesamowicie wygodne. Szybka instalacja, natychmiastowa weryfikacja poziomu sygnału komunikacyjnego w środowisku tunelowym, łatwa w obsłudze platforma zarządzająca danymi oraz możliwość zdalnej kontroli i zarządzania układem pomiarowym – złożyło się na decyzję stałej implementacji rozwiązań monitoringowych Senceive w zagadnieniach monitoringowych.