Premiera

DJI DOCK 2 – 9 głównych cech

DJI niedawno zaprezentowało kolejną wersję swojej stacji dockującej - DJI DOCK 2. Mniejsza, lżejsza, jednym słowem - wszystko to, co brakowało w wersji DJI DOCK 1.

 

Opierając się na sukcesie swojego poprzednika, DOCK 2 oferuje mnóstwo unikalnych funkcji i możliwości, które wspierają podczas reagowania kryzysowego, zarządzania budową, geodezji i inspekcji aktywów. Jest to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które poszukują bezkompromisowej wydajności dla swoich zdalnych operacji dronowych.

Zapraszamy do artykułu, gdzie pokażemy 9 głównych cech DJI DOCK 2, aby zrozumieć, co odróżnia go od innych urządzeń dostępnych na rynku.

 1. Prosta, intuicyjna obsługa

DJI Dock 2 jest niezwykle łatwy w obsłudze i instalacji na miejscu użytkowania (plac budowy, obiekty monitoringowe, GPZ, BTS’y, obiekty rządowe). Jest aż o 70% mniejszy - rozmiar i wagę w porównaniu do swojego poprzednika, dzięki czemu może być łatwo transportowany przez dwie osoby, a nawet jedną osobę. 

W przypadku poprzedniego systemu operatorzy musieli zabrać Dock’a na miejsce i sprawdzić przy użyciu drona DJI Matrice 30, aby potwierdzić, czy w okolicy jest wystarczająco silny sygnał GNSS. 

Był to czasochłonny proces, który mógł trwać ponad 5 godzin. Nie jest to już problemem; operatorzy mogą teraz używać dodatkowych dronów do oceny lokalizacji bez konieczności zabierania ze sobą stacji dokującej Dock 2. W ten sposób okres oceny skraca się z ponad 5 godzin do kilku minut. Transport drona ważącego mniej niż 1 kg jest łatwiejszy i znacznie bardziej wydajny niż transport całej jednostki dokującej do oceny terenu.

2.Różnorodne opcje kamer (termalna i fotogrametryczna)

To jest jeden z najważniejszych punktów! DOCK 2 i kamera fotogrametryczna? Czy mogło być lepiej?

Nowe drony DJI Matrice 3D i Matrice 3TD są dostosowane do współpracy z Dock 2. M3D jest wyposażony w teleobiektyw i szerokokątną kamerę z mechaniczną migawką, która rejestruje obrazy o wyjątkowej jakości (taka sama jak Mavic 3 Enterprise) - idealne do precyzyjnych zadań fotogrametrycznych.

Z drugiej strony, M3TD jest wyposażony w teleobiektyw, kamerę szerokokątną i kamerę termalną, która może rejestrować obrazy w świetle widzialnym i termowizyjnym. Jest to szczególnie przydatne dla organów ścigania lub operacji inspekcyjnych. Oba drony mają wielokierunkowe wykrywanie i funkcje automatycznego omijania przeszkód, aby chronić je przed zderzeniem z drzewami, budynkami i innymi dużymi przeszkodami.

DJI Matrice 3D

  • Kamera szerokokątna: 4/3 cala CMOS 20Mpx (ta sama co w Mavic 3 Enterprise)
  • Mechaniczna migawka
  • Kamera teleobiektyw: 1/2 cala CMOS 12Mpx

DJI Matrice 3TD

  • Kamera Szerokokątna: 1/1,32 cala CMOS 48Mpx
  • Kamera teleobiektyw: 1/2 cala CMOS 12Mpx
  • 56 krotny zoom hybrydowy
  • Kamera Termowizyjna: 640×512 @30fps

 

3.Opłacalność

DJI Dock 2 wyróżnia się opłacalnością - mniejsze generowane koszty. W porównaniu z podobnymi rozwiązaniami oferuje doskonałą wydajność. Ze względu na kompaktowy rozmiar, transport do miejsca pracy i konserwacja systemu są znacznie obniżone. Dzięki mniejszej powierzchni wymagana jest mniejsza ilość prac przygotowawczych przed instalacją, co czyni go idealnym wyborem dla przedsiębiorstw, które chcą zmaksymalizować wydajność misji bez utraty jakości.

4.Wytrzymały, niezawodny

DJI Dock 2 posiada klasę odporności na kurz i wodę IP55, dzięki czemu może działać w ekstremalnych warunkach klimatycznych i środowiskowych. Czas lotu maksymalnie do 50 minut. Jego kompaktowy rozmiar oznacza również, że operatorzy mogą zabrać DJI DOCK 2 do nowych lokalizacji, które wcześniej były niedostępne ze względu na jego duży rozmiar. System monitorowania środowiska, będący ważną cechą DJI DOCK 2 wykorzystuje czujniki do wykrywania opadów deszczu, prędkości wiatru i temperatury, zapewniając aktualne informacje i monitorowanie pogody w czasie rzeczywistym.

5.Szybki start

Czas jest najważniejszy dla osób udzielających pierwszej pomocy, które muszą reagować natychmiastowo. DJI rozumie to lepiej niż ktokolwiek inny. Dzięki algorytmom rozpoznawania obrazu nowej generacji i pozycjonowaniu z dokładnością centymetrową w czasie rzeczywistym (RTK), M3D i M3TD mogą wystartować ze stacji dockującej w zaledwie 45 sekund. Gdy dron wyląduje na lądowisku DJI DOCK 2, proces ładowania bezprzewodowego może naładować baterię drona od 20 do 90 procent w nieco ponad pół godziny.

6.Precyzyjne lądowanie

DJII DOCK 2 jest wyposażony w zaawansowaną technologię rozpoznawania obrazu, terenu, która umożliwia precyzyjne rozpoznawanie znaczników pozycjonujących na lądowisku, zapewniając szybkie i bezpieczne lądowanie. Zamknięta konstrukcja lądowiska w kształcie litery V zapewnia dokładne lądowanie drona.. Przy zamykaniu obudowy (pokrywy) dron jest umieszczany we właściwej pozycji do ładowania. Te automatyczne, najnowocześniejsze funkcje znacznie zmniejszają margines błędu podczas lądowania, jednocześnie zwiększając ogólne bezpieczeństwo operacyjne.

7.Zdalne zarządzaniem lotem i transmisja na żywo

Oprogramowanie DJI FlightHub 2 umożliwia operatorom zdalną kontrolę lotu na żywo, zapewniając nadzór i zarządzanie operacjami drona w czasie rzeczywistym. Umożliwia to monitorowanie i dostosowywanie parametrów lotu z daleka, minimalizując podróże na miejsce, jednocześnie zwiększając ogólną kontrolę i elastyczność podczas misji. 

Transmisję na żywo z każdej misji można oglądać za pomocą kodów QR. Wcześniej osoby zainteresowane oglądaniem transmisji na żywo z trwających misji musiały utworzyć konto we Flighthub 2, aby się zalogować i dołączyć. Kod QR umożliwia, aby interesariusze i członkowie zespołu mogli uzyskać dostęp do danych wizualnych w czasie rzeczywistym z perspektywy drona bez konieczności rejestracji.

8.Kompatybilne zewnętrzne sensory i akcesoria oraz misje Waypoint FPV

Korzystając z precyzyjnych modeli 3D, piloci mogą edytować wizualnie trasy lotu z perspektywy pierwszej osoby, podglądać symulowane wyniki obrazowania oraz upraszczać ustawianie i nawigowanie po trasach lotu dzięki funkcjom misji FPV. Dzięki temu misje są bardziej intuicyjne i wydajne, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mapowania i pomiarów.

Co więcej, M3D i M3TD obsługują sensory i akcesoria innych firm za pośrednictwem e-portu Lite, umożliwiając zróżnicowany zakres misji. Każdym dodatkowym akcesorium można sterować zdalnie za pośrednictwem FlightHub 2, co zapewnia elastyczność w dostosowywaniu się do różnych zadań. E-port lite drona umożliwia również podłączenie spadochronu, co zwiększa bezpieczeństwo lotu i personelu.

9.Rekonstrukcja danych w chmurze

Rekonstrukcja danych live w chmurze - kolejna wyjątkowo przydatna funkcja. Operatorzy nie muszą już pobierać DJI Terra do przetwarzania modeli; mogą tworzyć modele 3D bezpośrednio przez FlightHub 2. W przeszłości operatorzy musieli przesyłać dane z karty SD drona na komputer, przesyłać je do DJI Terra, a następnie importować do FlightHub. Zdolność FlightHub 2 do generowania modeli 3D online wyeliminowała te kroki, oszczędzając cenny czas i zasoby.

DJI DOCK 2 - Podsumowanie

DJI Dock 2 umożliwia misje fotogrametryczne, zaawansowane pomiary, profesjonalistom inspekcyjnym i służbom ratowniczym wykonywanie wcześniej niemożliwych misji. 

Kompaktowość i mobilność oraz łatwość instalacji, zwiększone opcje kompatybilnych dronów, zaawansowane zintegrowane funkcje i ulepszenia bezpieczeństwa wyznaczają nowy standard zdalnego pilotowania dronów. Ekonomiczność i wszechstronne możliwości systemu sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw i profesjonalistów dążących do maksymalizacji wydajności operacyjnej, a zarazem obniżenia kosztów. 

dji

 

TPI jest autoryzowanym dystrybutorem DJI Enterprise i DJI DOCK 2, zapraszamy do współpracy.

Więcej szczegółów o DJI DOCK 2