Wydarzenia

Operatorze drona – czy jesteś przygotowany do zmian?

W związku ze zmianami w przepisach przypominamy o konieczności wysłania do ULC oświadczenia o operacji w kategoriach szczególnych.

Dotyczy to wszystkich obecnych jak i przyszłych operatorów.

Do 31.12.2023r. (data wiążąca, nie ma możliwości wysłania dokumentów po tym terminie) należy wysłać oświadczenie, aby od 01.01.2024 móc wykonywać loty wg. kategorii szczególnej NSTS.

Jeżeli tego nie zrobisz pozostanie tylko możliwość lotów wg STS lub szukanie operatora, który weźmie odpowiedzialność za Twoje loty, jako swojego pilota.

Gdy zrobisz jw. będziesz mieć czas by zająć się swoimi uprawnieniami na pilota 😊 możesz się wyszkolić nawet po 31.12.2023r. wg. NSTS, który wybierzesz.

INSTRUKCJA

  1. Wejdź na stronę: https://drony.ulc.gov.pl/login
  2. Na początek załóż konto operatora.
  3. Jeśli jesteś osobą fizyczna zakładasz profil jako osoba fizyczna, gdy dodatkowo masz/lub będziesz mieć flotę statków powietrznych na firmę, w profilu operatora załóż kolejne konto jako osoba prawna (m.in. wszelkiego rodzaju spółki)
  4. Gdy profil jest zatwierdzony musisz zadbać by odpowiednie kafelki z uprawnieniami „zaświeciły” się w kolorze zielonym. W tym celu pod kafelkami z uprawnieniami klikasz na piątą belkę "Generuj oświadczenie o operacji w kategorii szczególnej" i zaznaczasz wszystkie NSTS, w których nawet hipotetycznie będziesz chciał realizować loty ( TY osobiście lub Twoi piloci) wg. scenariuszy krajowych maksymalnie do końca 2025r.
  5. Możesz wybrać najbardziej popularne lub nawet wszystkie, nie maja one nic wspólnego z aktualnie posiadanymi przez Twoich pilotów czy Ciebie uprawnieniami, a zakładają scenariusze wg których ewentualnie będziesz mógł latać (oczywiście zapoznaj się z ich treścią: znajdziesz je na stronie ULC czy PANSA np. https://www.pansa.pl/zasady-wykonywania-lotow-bsp-w-kategorii-szczegolnej/

Wygenerowany dokument to Oświadczenie o operacji w kategorii szczególnej wg NSTS czyli tzw. DODATEK 2N.

Następnie musisz go złożyć do Urzędu Lotnictwa Cywilnego osobiście lub za pośrednictwem ePUAP.

Instrukcja wysyłki przez ePUAP dostępna TUTAJ.

PAMIĘTAJ OŚWIADCZENIE MOŻESZ WYSŁAĆ TYLKO DO KOŃCA TEGO ROKU, NAJPÓŹNIEJ MUSI WPŁYNĄĆ DO ULC 31.12.2023r.

I jak zawsze życzymy tyle samo lądowań co startów!