Porady eksperta

Jak poprawnie zabezpieczyć akumulatory DJI na sezon zimowy?

Optymalne nawyki konserwacji, by wydobyć maksymalny potencjał Twoich akumulatorów

Dzisiaj zgłębimy tajniki utrzymania w doskonałej kondycji akumulatorów litowo-jonowych oraz litowo-polimerowych. Bez wątpienia, ich moc jest kluczowym elementem udanego lotu. Niezależnie od tego, czy eksplorujesz niebo, fotografujesz czy monitorujesz, prawidłowa konserwacja gwarantuje, że wyciągniesz z akumulatorów DJI pełnię ich potencjału.

Zanim zagłębimy się w szczegóły, warto znać podstawy działania akumulatorów. To nic trudnego - wyobraź sobie, że cele baterii są podzielone na dwie strony: anodę i katodę. Podczas rozładowywania, jony litu przemieszczają się od anody do katody, tworząc energię, podczas gdy elektrony kierują się inną drogą, tworząc prąd elektryczny. Podczas ładowania, proces odwraca się. Ten cykl, w połączeniu z innymi czynnikami skraca żywotność akumulatora.

Poniżej przygotowaliśmy kilka eksperckich wskazówek z Instrukcji Konserwacji Akumulatora DJI Enterprise, które pomogą Wam odpowiednio ładować, przechowywać i używać swoich akumulatorów w najefektywniejszy sposób.

1.Zapoznaj się z instrukcją obsługi.

Początkowy krok każdego użytkownika powinien obejmować przeczytanie instrukcji obsługi. Dla Twojej wygody, poniżej udostępniamy linki do instrukcji poszczególnych dronów DJI Enterprise. Te dokumenty zawierają kluczowe informacje dotyczące używania, ładowania, utrzymywania, przechowywania i utylizacji akumulatorów.

Wiedza zawarta w tych dokumentach jest kluczowa dla Twojego bezpieczeństwa i efektywności korzystania z drona jako pilota i operatora.

2.Aktualizuj Oprogramowanie

Najnowsze oprogramowanie, możesz znaleźć na oficjalnej stronie producenta, poprzez odszukanie odpowiedniej strony produktowej, w sekcji Downloads (pobierz), oraz w odnośniku Release Notes (Informacje o wydaniu). Wewnątrz zakładki Release Notes, możesz odszukać najnowsze wersje oprogramowania.

Twoje akumulatory zawsze powinny mieć tę samą wersję oprogramowania co Twoja platforma, idealnie, gdy zarówno dron jak i akumulator posiadają najnowszą wersję oprogramowania. W przypadku bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w układ podwójnych akumulatorów obydwa muszą posiadać tę samą wersję oprogramowania, inaczej dron nie wystartuje. 

akumulatory dji
akumulatory

Jak sprawdzić zainstalowaną wersję oprogramowania?

Aby mieć pewność spójności, sprawdź wersje oprogramowania akumulatora i drona w aplikacji DJI Pilot.

Jeśli zaktualizujesz oprogramowanie swojego drona, akumulator, który go zasila powinien automatycznie rozpocząć proces aktualizacji, jeśli najnowsza wersja oprogramowania zawiera aktualizację dla akumulatora, lub jeśli oprogramowanie akumulatora nie jest najnowsze i wymaga odświeżenia.

Jeśli aktualizacja oprogramowania zawierała aktualizację akumulatora,  kiedy włożysz niezaktualizowany akumulator do urządzenia, w aplikacji pojawi się komunikat informujący o niespójnym oprogramowaniu. Możesz uaktualnić oprogramowanie tego akumulatora, na podstawie obecnego oprogramowania całego drona przy użyciu suwaka. W tym przypadku żadne dodatkowe połączenia z internetem lub DJI Assistant 2 nie są wymagane, w celu aktualizacji tego akumulatora.

Możesz również zaktualizować oprogramowanie swoich akumulatorów TB60 (używanych w M300 RTK), poprzez umieszczenie ich w Stacji ładowania BS60 i połączenie ze Smart Controller Enterprise ze stacją ładowania. W ten sposób można zaktualizować nawet do 8 akumulatorów w jednym momencie w zakładce Health management system w aplikacji DJI Pilot

3. Ekstremalne temperatury

Ekstremalne temperatury są największym wrogiem każdego akumulatora. Baterie dronów, nie powinny być używane, ładowane, lub przechowywane powyżej zalecanych wartości granicznych temperatur wypisanych w tabeli poniżej.

akumulatory dji

Operatorzy powinni być w każdym momencie pewni tego, gdzie znajdują się akumulatory, oraz gdzie są przechowywane, ponieważ ekspozycja, a także korzystanie z nich w ekstremalnych temperaturach, może spowodować trwałe obniżenie pojemności, ich żywotności oraz stabilności. Dla przykładu unikaj pozostawiania akumulatorów w miejscu, w których mogą być narażone na ekstremalne temperatury, jak chociażby pojazd w trakcie zimy lub lata.

4. Ładuj odpowiedzialnie

Akumulatory DJI zaprojektowano w taki sposób, aby współpracowały z ładowarkami DJI. Dlatego zawsze korzystaj z oficjalnych i dedykowanych ładowarek producenta. DJI nie bierze odpowiedzialności za akumulatory ładowanie nieautoryzowanymi ładowarkami. 

Co jest nieprawidłowe w ładowarkach innych producentów?

Ładowarki innych firm mogą dostarczać prąd o wartości innej niż 1C. Chociaż szybsze ładowanie może być możliwe, prowadzi to do skrócenia żywotności akumulatora i potencjalnie uszkodzenia ogniw poprzez nadmierne przegrzewanie i/lub tworzenie powłoki litu.

Dodatkowo, ładowarki innych producentów mogą wpływać na styki baterii, ze względu na nieprawidłowe ułożenie, zabezpieczenia i mocowanie.

Dlaczego warto używać wyłącznie ładowarek dedykowanych przez DJI?

Ładowarki DJI są wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które kontrolują temperaturę podczas ładowania, co pomaga chronić akumulator przed szkodliwymi warunkami. Nie można jednak zagwarantować, że te funkcje będą działać w ładowarkach innych producentów.

Dobre praktyki podczas ładowania

Aby zadbać o żywotność akumulatorów, zalecamy, aby pozwolić im wrócić do właściwej temperatury przed rozpoczęciem ładowania.

W niektórych sytuacjach może być konieczne szybkie naładowanie akumulatorów zaraz po lądowaniu, nawet jeśli są one nadal ciepłe po wyjęciu z drona. W przypadku korzystania z ładowarki DJI, ciepłe akumulatory można bezpiecznie ładować, o ile zarówno akumulatory, jak i ładowarka są umieszczone w wentylowanym pomieszczeniu, zapewniającym odpowiednie chłodzenie. Jeśli jednak ładowanie natychmiastowe nie jest wymagane, zaleca się odczekanie, aż akumulatory ostygną, zanim rozpocznie się proces ładowania.

Inteligentne akumulatory są zaprojektowane tak, aby automatycznie zatrzymywać ładowanie po osiągnięciu 100%. Mimo to zalecamy monitorowanie procesu ładowania i odłączanie akumulatorów po pełnym naładowaniu.

5. Prawidłowe sposoby przechowywania akumulatorów

Warunki przechowywania

Przechowywanie akumulatorów w zalecanym zakresie temperatury od 22°C do 30°C pozwala zminimalizować proces nieodwracalnej utraty pojemności. Chociaż utrzymanie akumulatorów w tej temperaturze może być czasem trudne, należy unikać praktyk takich jak trzymanie baterii w pojazdach, które są narażone na częste zmiany temperatury i nie mieszczą się w zalecanym zakresie.

Zawsze przechowuj akumulatory w dobrze wentylowanym miejscu, z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła. Wyjmuj akumulatory z drona przed przechowywaniem, a także unikaj ich zamoczenia.

Unikaj przechowywania w pełni naładowanych akumulatorów.

Zaleca się nie ładowanie akumulatorów do 100% przed przechowywaniem. Inteligentne akumulatory DJI automatycznie się rozładowują, aby chronić i utrzymać równy poziom ogniw baterii. W większości przypadków można ustawić w aplikacji czas od 1 do 10 dni, w którym akumulatory rozładowują się automatycznie do 60%. Jeśli taka opcja nie jest dostępna w aplikacji, akumulatory same rozładowują się do tego poziomu po upływie 10 dni. Jeśli akumulator, który chcemy przechowywać, ma naładowanie poniżej 40-60%, zaleca się doładowanie go do tego poziomu przed przechowywaniem.

W przypadku służb ratunkowych i innych podmiotów, które wymagają ciągłej gotowości z naładowanymi akumulatorami na 100%, ważne jest zrozumienie, że może to negatywnie wpływać na żywotność i wydajność akumulatorów litowo-jonowych. Przechowywanie w pełni naładowanego akumulatora przyspiesza spadek jego pojemności.

Dla bezpieczeństwa zaleca się przechowywanie przynajmniej części akumulatorów na poziomie 60% naładowania zamiast 100%. Warto także rozważyć doładowywanie akumulatorów na miejscu, jeśli to możliwe. Jeśli jednak konieczne jest przechowywanie akumulatorów naładowanych do pełna, wystarczy jednokrotne naciśnięcie przycisku zasilania na akumulatorze, aby zresetować licznik czasu rozładowania i tym samym zatrzymać proces uśpienia, przedłużając go o kolejne 10 dni.

6. Unikaj rozładowania do 0%

Nadmierne rozładowanie może znacząco zaszkodzić akumulatorom. Aby zwiększyć ich żywotność, zaleca się lądowanie drona, gdy poziom naładowania baterii spadnie do maksymalnie 15%. Jeśli poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej ~15%, natychmiast przystąp do jego ponownego naładowania.

7. Trzymaj akumulatory razem

W przypadku platform wyposażonych w podwójny system akumulatorów, takich jak M300 RTK i seria M200, warto dobierać akumulatory w pary, opisywać je i używać jednocześnie. Dzięki temu zapewniasz lepszą wydajność, równomierne zużycie i zbliżony opór wewnątrz ogniw.

8.Nie zapominaj o konserwacji

Poniższe kroki mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że baterie są gotowe do pracy i odpowiednio skalibrowane. Regularne ładowanie i rozładowywanie baterii zapewnia prawidłowy poziom naładowania, który jest istotny podczas obsługi drona. Pominięcie tego procesu może prowadzić do zwiększenia błędów w odczycie poziomu baterii podczas kolejnych lotów.

Wykonuj poniższe czynności co 3 miesiące lub po 50 cyklach (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej):

 1. Naładuj i rozładuj baterie zgodnie z poniższymi instrukcjami.
 2. Upewnij się, że różnica napięcia między ogniwami jest mniejsza niż 0,1 V po pełnym naładowaniu, a następnie pozostaw na 6 godzin.
 3. Sprawdź, czy bateria nie jest spuchnięta, uszkodzona ani nie przecieka. Zobacz „Problemy, na które należy zwrócić uwagę” poniżej.
 4. Oczyść styki akumulatora czystą, suchą szmatką i upewnij się, że są czyste.
 5. Upewnij się, że oprogramowanie baterii jest zaktualizowane do najnowszej wersji.
akumulatory

Instrukcje dotyczące ładowania i rozładowywania:

 1. Naładuj akumulator do 100% i pozostaw go na ponad 24 godziny.

 2. Umieść akumulator w dronie. Lataj, a gdy pozostały poziom mocy spadnie poniżej 20%, wyląduj i wyjmij akumulator.

 3. Odłóż akumulator na ponad sześć godzin.

 4. Sprawdź napięcie ogniwa.

 5. Naładuj akumulator do pełna.

 6. Powtórz powyższe kroki 1-4.

9. Wycofanie baterii z użycia i bezpieczna utylizacja:

Kryteria zaprzestania używania baterii:

Właściwe użytkowanie, ładowanie, konserwacja i przechowywanie pozwala na około 200 cykli ładowania przed wycofaniem z eksploatacji. Wycofanie akumulatorów na podstawie ilości cykli może być nieprecyzyjne z uwagi na nieokreśloną definicję cyklu. Warto zatem zwracać uwagę na inne czynniki określające przydatność akumulatorów do użycia (o tym szczegółowo w kolejnej sekcji).

Utylizacja baterii:

Prawidłowa utylizacja akumulatora polega na całkowitym rozładowaniu i zanurzeniu go w słonej wodzie na 8-12 godzin. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z podręcznikiem konserwacji baterii DJI Enterprise (DJI Enterprise Battery Maintenance Guide).

10. Problemy, na które warto zwracać uwagę

Akumulatory powinny zostać wycofane z eksploatacji i wymienione, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych problemów:

 1. Widoczna wypukłość, wyciek lub uszkodzenie (pęknięcia, wgniecenia itp.).
 2. Wygięte styki (mogą spowodować zwarcie).
 3. Otrzymanie powiadomienia w aplikacji lub monitu dotyczącego uszkodzenia lub nadmiernego rozładowania ogniwa baterii.
 4. Osiągnięcie przez baterię 200 cykli ładowania.
 5. Pomimo dwukrotnego wykonania standardowych operacji ładowania i rozładowywania nadal występuje błąd akumulatora.
 6. Zderzenie lub mocne uderzenie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie ciekawy. Jeżeli pojawiły sie pytania, lub jesteś zainteresowany zakupem produktów DJI zostaw swoje dane, a nasi specjaliście odezwą się do Ciebie!