Porady eksperta

Jak utrzymać kontroler w dobrej kondycji?

Niezależnie od modelu kontrolera, aby jego praca przebiegała komfortowo jak najdłużej warto zastosować 10 rad, które wymieniliśmy poniżej.

Jak się okazuje 10-tego Października 2023 bez głośnego echa Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie systemu operacyjnego Windows CE 8 (znanego też jako Windows Compact Embedded 2013) promowanego jeszcze 1999 roku na palmtopie Jamesa Bonda – Świat to za mało (The World Is Not Enough). Tym samym popularny system znany z ówczesnych urządzeń mobilnych tj. palmtopów, ale i również z kontrolerów geodezyjnych nie będzie już otrzymywał od Microsoft poprawek bezpieczeństwa.

Topcon Positioning Systems wyprzedzając taką kolej rzeczy, już w 2016 roku jako pierwszy z czołowych dostawców rozwiązań pomiarowych dla geodezji, zdecydował się na wprowadzenie do swojej oferty kontrolera geodezyjnego opartego o system Windows 10. Od tego momentu kontroler FC-5000 – najpopularniejszy kontroler terenowy z Windows 10 na rynku okazał się przełomem i stał się nowym standardem w geodezyjnej pracy terenowej. Nikt już od tej pory nie traktował poważnie kontrolerów z Windows CE, mając do wyboru potężny wówczas FC-5000, a następnie FC-6000. Oczywistą przewagą systemu operacyjnego Windows 10, dzięki któremu kontroler stawał się już pełnoprawnym komputerem, był fakt, że mogliśmy zapomnieć o zabieraniu ze sobą w teren zbędnego balastu jakim był zazwyczaj dodatkowy laptop.

Na FC-5000 mogliśmy zainstalować dowolny program geodezyjny (często producenci oprogramowania geodezyjnego tworzą swoje rozwiązania z myślą o Windowsie 10, co zapewnia lepszą integrację), odpisać na e-mail z poziomu programu Outlook, w przerwie przejrzeć aktualności na stronie ww.tpi.com.pl, czy obejrzeć jakiś film. Oczywiście, wszystkie te czynności wykonywaliśmy bez zmartwień o stan poziomu baterii, ponieważ to urządzenie wytrzymywało na jednym komplecie baterii nawet do 15 godzin ciągłego użytkowania.

kontroler

Najważniejszą jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika przewagą Windows 10 nad Widnows CE był i jest stały dostęp do aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa. Microsoft regularnie udostępnia łatki poprawiające system operacyjny. Windows 10 ma bardziej rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak Windows Defender Antivirus, Windows Hello i BitLocker. To ważne, szczególnie w kontekście przechowywania i przetwarzania danych geodezyjnych, które mogą być poufne i wrażliwe. Dzięki temu użytkownik może skupić na obsłudze sprzętu pod kątem realizacji zadań terenowych, bez obaw o bezpieczeństwo danych. Choć Windows CE i Android nadal są szeroko stosowane w kontrolerach geodezyjnych, to jednak Windows 10 zapewnia wyższość pod względem wydajności, kompatybilności, bezpieczeństwa i wsparcia technicznego.

Jak można zauważyć po liczbie użytkowników, od 2016 roku kontroler FC-5000 nadal stanowi „centrum sterowania” znacznej większości geodetów korzystających z zestawów GNSS, tachimetrów jednoosobowych oraz zestawów hybrydowych ze stajni TOPCONa. Pomimo upływu tylu lat, niektórzy użytkownicy nadal sądzą, że ten kontroler rozpoczął u nich pracę bardzo niedawno, prawie tak, jakby to było wczoraj. Należy jednak pamiętać, że upływ czasu bez utrzymania kontrolera w odpowiednim stanie może w konsekwencji doprowadzić nawet do potrzeby przeinstalowania systemu na nowo.

kontroler

Niezależnie więc od modelu kontrolera opartego o Windows 10 (oraz 11) warto zastosować 10 najważniejszych rad, jak należy postępować z kontrolerem tak, aby nasz praca przebiegała komfortowo jak najdłużej:

kontroler

1. Aktualizuj system regularnie - Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze aktualizacje systemu Windows 10. Zapewni to nie tylko nowe funkcje, ale także ważne poprawki zabezpieczeń.

2. Utrzymuj czystość dysku - Zbieranie zbędnych plików na dysku może wpływać na wydajność systemu. Regularnie usuwaj nieużywane pliki i aplikacje.

3. Regularnie twórz kopie zapasowe ważnych danych i plików. W razie awarii możesz łatwo je odzyskać.

4. Wysyłaj regularnie sprzęt na przegląd serwisowy w autoryzowanym serwisie TPI, tak aby poza oprogramowaniem i najnowszymi sterownikami również sam hardware utrzymać w jak najlepszej kondycji.

5. Zabezpiecz swoje dane - Ustaw silne hasła logowania do kontrolera terenowego, aby chronić je przed nieautoryzowanym dostępem.

6. Wykorzystuj kontroler zgodnie z instrukcjami producenta, aby uniknąć uszkodzenia lub błędów w pomiarach.

7. Przechowuj kontroler w odpowiednich warunkach, zgodnie z instrukcją producenta. Po użytkowaniu kontrolera w warunkach opadu deszczu/śniegu, otwórz walizę transportową, tak, aby sprzęt mógł swobodnie wyschnąć.

8. Przełącz się na tryb oszczędzania energii, aby wydłużyć czas pracy baterii.

9. Używaj zaufanych stron internetowych i pobieraj pliki z wiarygodnych źródeł - unikaj odwiedzania podejrzanych witryn internetowych i nie pobieraj plików z nieznanych źródeł, ponieważ mogą zawierać wirusy i inne szkodliwe oprogramowanie.

10. Skanuj system regularnie - Uruchamiaj regularnie program antywirusowy, aby upewnić się, że twój kontroler terenowy jest wolny od złośliwego oprogramowania.

 

Decydując się na sprzęt marki TOPCON, świadomie decydujemy się na rozwiązanie, które będzie nam towarzyszyło w pracy znacznie dłużej, niż w przypadku wyboru innych rozwiązań. Korzystanie ze sprzętu przez wiele lat powinno jednak być prowadzone w sposób świadomy. Im lepiej zatroszczymy się o nasze narzędzie pracy, tym dłużej będziemy mogli czerpać radość ze swojej właściwej inwestycji sprzętowej.