Wydarzenia

FERSIL pracuje z Topcon 3D – nowoczesne technologie pomiarowe przy budowie autostrad i dróg ekspresowych

Firma FERSIL, należąca do hiszpańskiej grupy FERPI S.A. – przy budowie dróg ekspresowych i autostrad w Polsce wykorzystuje nowoczesne technologie pomiarowe. Firma wyposażyła swoje równiarki w automatyczne systemy sterowania Topcon 3D LPS. Wdrożenie systemów wykonała firma TPI.

Specyfika naszych prac wymaga zastosowania takich rozwiązań, aby poszczególne warstwy podbudowy drogi były wykonywane zgodnie z założoną dokładnością oraz harmonogramem robót. Na budowie drogi ekspresowej S8 (odcinek Sieradz – Łask), równiarka z systemem Topcon realizuje roboty z wysoką dokładnością – rzędu 5mm, ponadto jesteśmy w stanie szybko reagować na zmiany – unikając uciążliwych opóźnień. Niedawno mieliśmy przypadek, gdzie grubość jednej z warstw została zmieniona w trakcie jej wykonywania. Bez systemu sterowania stracilibyśmy sporo czasu (cały odcinek trzeba byłoby ponownie wytyczyć) – w naszym przypadku operator zmienił wartość na komputerze systemu i prace były kontynuowane bez przestojów. Zautomatyzowanie procesu budowy na tym etapie prac, eliminuje niepotrzebny stres i ryzyko opóźnień.” – Carlos Garcia de la Vega – Kierownik budowy.

Systemy Topcon 3D LPS zapewniają precyzyjną kontrolę elementu roboczego równiarki w zakresie 3 parametrów: wysokość, spadek i pozycja. Tachimetr zmotoryzowany wyznacza pozycję maszyny (wykonując ciągłe pomiary do zamontowanego na maszcie pryzmatu 360°), porównuje ją z projektem cyfrowym wgranym do panelu sterującego, a zawory hydrauliczne automatycznie ustawiają lemiesz na zakładanej wysokości. Operator koncentruje się na prowadzeniu maszyny z odpowiednią prędkością, całą resztę system wykonuje automatycznie.

Z systemem Topcon można zrobić 3 razy więcej roboty. Większa produktywność to czysty zysk – dziennie wykonuję ok. 800m podbudowy drogi „na gotowo”, bez błędu, niczego nie trzeba poprawiać. Pracuję na równiarkach od 13 lat, na równiarce z systemem dopiero od 2 miesięcy, niemniej system jest łatwy w obsłudze, nie sprawia żadnych problemów, nawet w przypadku gdy dopiero zaczyna się przygodę z tego rodzaju technologią. System posiada wiele przydatnych funkcji, m.in. mogę realizować prace w linii pasa drogi – co eliminuje obserwowanie palików kontrolnych przygotowanych przez sekcję geodezji.” – Vitor Manuel Carvalho Madureira – Operator.

Do sterowania równiarki przy budowie drogi S8 zastosowano jedną z najlepszych baz, tj. precyzyjny tachimetr zmotoryzowany Topcon PS-103AS. Sprzęt posiada wydajny i bardzo dokładny dalmierz co umożliwia precyzyjne i szybkie pomiary w terenie. Power TRAC – najnowsza technologia TOPCON wspomaga szybkie wyszukanie lustra i śledzenie go nawet przy szybkim poruszaniu się maszyny, także w trudnych warunkach. Gdy na drodze pomiędzy maszyną a tachimetrem pojawi się jakaś przeszkoda, uniemożliwiająca zachowanie wizury, tachimetr sam błyskawicznie znajdzie maszynę. Nowoczesna technologia śledzenia lustra oraz szybki komputer do przetwarzania danych sprawiają, że praca odbywa się szybko, płynnie i jest przy tym niesłychanie dokładna. PS-103AS ma jeszcze jedną cenną funkcję, można go wykorzystywać zarówno przy sterowaniu maszyn jak również przy pomiarach klasycznych.

Praca z systemem Topcon 3D pozawala nam zaoszczędzić sporo czasu na wytyczaniu punktów. Paliki kontrolne rozstawione są rzadziej, co 100m tak, aby dać możliwość kontroli realizowanej powierzchni. Zasięg działania bazy, tachimetru to ok. 300m. Tachimetr na nasze potrzeby został uzbrojony w dodatkowe zasilanie zewnętrzne, dzięki czemu mamy zapewnioną ciągłość prac całego dnia roboczego. Do tworzenia projektów cyfrowych (z których korzysta system) używamy oprogramowania Topcon 3D Office. Jest to łatwa i szybka platforma do przerabiania danych tekstowych – finalny efekt zgrywamy na pendrive USB i przekazujemy operatorowi na maszynę. System zapewnia precyzyjne wykonanie warstw, co w mojej pracy ma ogromne znaczenie– jestem pewny realizowanej roboty” – Cesar Pereira Chao – Geodeta.