Wydarzenia

Mantis Vision F6 SR – w akcji!

Zapewne każdy pracujący z pomiarami w przemyśle spotkał się kiedyś z detalem, który ciężko jest zmierzyć tradycyjnymi metodami jak suwmiarką, liniałami czy przymiarami.

Z taką sytuacją spotkał się też jeden z naszych klientów, który produkuje m. in. przenośniki ślimakowe dla przemysłu spożywczego, którym transportowane są sypkie produkty pomiędzy kolejnymi etapami produkcji.

Jednym z elementów takiego przenośnika jest ślimak składający się kilku segmentów. Każdy z nich musi mieć dokładnie wyprofilowaną powierzchnię, aby osiągał jak największą wydajność przenoszenia materiału. Jednak tego typu obiekt jest ciężki do zmierzenia metodami wymienianymi powyżej, ponadto pomiar ten dostarcza informację tylko o pojedynczych punktach, podczas gdy istotna jest całość powierzchni. W związku z tym, klient postanowił przetestować metodą opartą na skanowaniu 3D.

Skaner jaki został użyty w tym celu to Mantis Vision F6 SR o dokładności równej 0,09 mm. Dzięki temu, że jest to ręczny skaner, pozwala to na pomiar od razu na linii produkcyjnej, między jednym etapem, a kolejnym, co w przypadku części o znacznych wymiarach i masie jest bardzo dużą zaletą. Dodatkowo, w odróżnieniu od innych metod skanowania 3D, jakość pomiaru jest niezależna od warunków oświetleniowych, a część pomimo błyszczącej powierzchni nie musiała być zmatowiona przed pomiarem.

Wynikiem była chmura punktów, która została zaimportowana do specjalistycznego oprogramowania do kontroli jakości, w którym skan został dopasowany do modelu CAD reprezentującego idealny kształt. Następnie zostało utworzone porównanie w postaci mapy odchyłek 3D. Całość została podsumowana raportem w postaci pliku PDF.

Klient potwierdził zgodność wyników z pomiarami przeprowadzimy wcześniej w swoim zakresie oraz użyteczność metody jako narzędzia do dokładnej analizy skanowanych obiektów nie w pojedynczych miejscach, punktach, lecz na całym obszarze.

Zachęcamy do przetestowania rozwiązania również w Waszych pomiarach!