Wydarzenia

Nowy niwelator Nivel System NL400

NOWOŚĆ!
NIVEL SYSTEM NL400 – precyzyjny i niezawodny sprzęt pomiarowy dla budownictwa

Na rynku pojawiła się nowe wersje popularnego niwelatora obrotowego NL400, polskiej marki Nivel System. Nowa wersja oferuje szybsze prędkości wirowania (800 obr/min), co zapewnia stabilniejszą pracę, szczególnie w przypadku pomiarów na większych odległościach. Ponadto w nowej wersji zmieniony został system poziomowania i wprowadzono nową funkcję WIND. Krótko mówiąc chodzi o to, że podczas pracy niwelator na bieżąco dostosowuje położenie laserowej płaszczyzny referencyjnej do warunków pracy. Pracując w sąsiedztwie ciężkiego sprzętu np. walec z wibrem czy przy silnym wietrze – sprzęt „do-poziomowuje” się automatycznie bez zatrzymywania wirowania wiązki – pomiary odbywają się w sposób ciągły. W tej klasie sprzętu niwelatory przy drganiach często zatrzymują się, ponownie poziomują i po chwili startują. Taka reakcja utrudnia prace terenowe, gdyż wstrzymuje pomiary. Co więcej – zmieniony został system czułości pracy na wstrząsy w trybie spadków – oznacza to, że system pozwala pracować nawet przy lekkich wibracjach (sprzęt nie zatrzymuje się).

Modele, dostępne są w opcji z wiązką czerwoną jak i zieloną. Warto tu wspomnieć, że wiązka zielona jest 4-razy lepiej widzialna i sprawdzi się lepiej w pomieszczeniach jasnych, nasłonecznionych, gdzie czerwony laser może być już słabo widoczny. Jest to sprzęt pomiarowy dedykowany do pomiarów na budowie, także w terenie, gdzie występują ciężkie warunki – dlatego też posiada specjalne, gumowe zabezpieczenia obudowy, a sama obudowa jest pyło i wodoszczelna, potwierdzona wysoką klasą IP64.

Sprzęt wyposażony został w dwa, elektroniczne kompensatory, zapewniające prace zarówno z płaszczyzną poziomą jak i pionową. Po włączeniu, natychmiast sprzęt dostosowuje się do warunków terenowych – sam spoziomuje się i gotowy jest do pracy. Głowica laserowa generuje punkt laserowy, po wprowadzeniu głowicy w ruch, wirując uzyskujemy precyzyjną płaszczyznę laserową, która następnie służy jako referencja do niwelacji. Laser „omiata” teren o średnicy 500m, a więc pod pełną kontrolą mamy 19 hektarów terenu.

Niwelatory należą do jednych z najdokładniejszych instrumentów pomiarowych na rynku. Umożliwiają niwację z milimetrową dokładnością (1mm/10m). Niwelacja terenu odbywa się za pośrednictwem łaty laserowej i czujnika i wykonywana jest jednoosobowo, nie musimy dodawać, odejmować czy szacować – różnica wysokości odczytywana jest w milimetrach.

Zarządzanie funkcjami jest proste i nie wymaga specjalnych kwalifikacji – odbywa się za pośrednictwem czytelnego panelu starowania, na którym znajdziemy ikony symbolizujące poszczególne funkcje. Wśród nich znajdziemy zmianę prędkości wirowania wiązki laserowej – funkcja szczególnie przydatna przy pracach wielko powierzchniowych czy współpracy z systemami starowania maszyn, gdzie wymagane są prędkości rzędu min. 600 obr/min. W przypadku pracy na zadanym odcinku warto skorzystać z funkcji skanowania, która to zawęża wyświetlanie wiązki w zakresie wymaganej pracy. Funkcja przydatna także na budowie, gdzie pracuje kilka laserów i jest zagrożenie wzajemnego nakładania się wiązek laserowych. W przypadku prac ziemnych, drogowych, z pewnością skorzystamy z funkcji spadków. Lasery umożliwiają pochylanie płaszczyzny w dwóch osiach w zakresie do 8% każda. W modelu NL400 – pochylanie odbywa się manualnie. Kierunek pochylanej płaszczyzny określają strzałki zaznaczone na górnej części obudowy, tam też znajduje się celownik – do wpasowania lasera w oś spadku.

W przypadku pracy z wiązką pionową, sprzęt także poziomuje się automatycznie (do tego służy właśnie drugi kompensator), precyzyjne ustawienie linii lasera odbywa się za pośrednictwem przycisków umieszczonych w MENU instrumentu lub z pilota. Warto wspomnieć, że sprzęt wyposażony został w specjalny adapter, do montażu lasera na statywie. Dodatkowo sprzęt posiada pionownik laserowy – generowana linia lasera w dół i do góry posłuży do przeniesienia punktu z podłogi na sufit, czy precyzyjnie ustawi pionową płaszczyznę laserową prostopadle do ściany.

Do dyspozycji użytkownika mamy także funkcję TILT – specjalny czujnik zabezpiecza pracę lasera w przypadku gdy zmieni się jego wysokość (np. podczas pracy na grząskim terenie). Gdy laser w czasie pracy zmieni swoje położenie jest zagrożenie, że zmieni się także płaszczyzna referencyjna, co w konsekwencji spowoduje niezgodność z projektem – funkcja TILT rozpozna taki przypadek i zablokuje wirowanie wiązki lasera.

Na wyposażeniu znajdziemy czujnik laserowy z uchwytem na łatę. W zależności od opcji może to być manualny lub cyfrowy. W przypadku czujnika cyfrowego, różnica poziomu prezentowana jest w sposób cyfrowy na wyświetlaczu – zapewni to szybki odczyt odchyłki od referencji. Modele z czujnikiem cyfrowym to NL400 Digital.

Sprzęt oferowany jest z bogatym zestawem akcesoriów – co zwiększa jego praktyczne wykorzystanie. Prócz wspomnianego czujnika laserowego znajdziemy tu pilot zdalnego sterowania, akumulatory z dodatkowym zasobnikiem na baterie alkaliczne, ładowarkę, tarczkę laserową (wspomagającą wpasowanie elementu konstrukcji do wiązki laserowej) i okulary laserowe (poprawiające widzialność lasera). Całość oferowana jest w praktycznym i poręcznym kufrze, skutecznie zabezpieczającym sprzęt podczas transportu.

Stosując sprzęt Nivel System korzystasz z nowoczesnych technologii pomiarowych, pracę wykonujesz efektywniej, jesteś konkurencyjny na rynku i najważniejsze masz 100-procentową pewność swoich pomiarów, gdyż sprzęt przed sprzedażą jest sprawdzany i zrektyfikowany, uzyskujesz gotowe narzędzie pomiarowe, zapewniające wysoką jakość wykonywanej pracy.