Wydarzenia

Systemy sterowania maszynami TOPCON na dniu otwartym firmy AMAGO

System 1D TOPCON wspomagający sterowanie koparką Hyundai był jedną z większych atrakcji dnia otwartego firmy AMAGO (24 kwietnia, Byków k. Wrocławia). Odwiedzający imprezę, którzy mieli okazję popracować koparką z naszym rozwiązaniem pomiarowym, byli pod wrażeniem łatwości i precyzji obsługi wielkiej maszyny wspomaganej niwelatorem laserowym.

Na terenie firmy prezentowane były przede wszystkim maszyny Hyundai – 3 koparki (2 gąsienicowe), ładowarka oraz mini ładowarka. Na jednej z koparek zainstalowaliśmy łatwy i szybki w użyciu system wspomagający sterowanie maszyną. Składał się on z obrotowego niwelatora laserowego RL-100 1S, czujnika LS-B10W umieszczonego na ramieniu koparki za pomocą magnesów oraz odbiornika RD-100W umieszczonego w kabinie operatora, który wyświetlał informacje o położeniu czujnika względem płaszczyzny wyznaczanej przez niwelator. Jak się przekonali sami operatorzy koparki odwiedzający spotkanie w Bykowie, system TOPCON bardzo ułatwia pracę maszyną, pozwala dokładnie kontrolować głębokość wykonywania wykopów, zwiększa o kilkadziesiąt procent wydajność kopania, a przy tym jest niezwykle prosty w montażu i obsłudze.

Prezentacja w akcji systemu TOPCON 1D była wstępem do rozmów o systemach 2D i 3D, które są w ofercie firmy TPI (w tym o najnowszym 3D MC2). Te zaawansowane techniczne rozwiązania mogą w pełni automatyzują obsługę większości maszyn budowlanych spotykanych na polskich placach budowy (spycharki, równiarki, rozściełacze itp.). Pokazywaliśmy również inny system laserowy, a mianowicie niwelator rurowy TOPCON TP-L4G, który jest niezastąpionym narzędziem podczas układania infrastruktury rurowej (kanalizacji, wodociągów), choć znajduje także zastosowanie w innych zadaniach (np. jest używany do prostoliniowego układania krawężników).

Dzień otwarty w AMAGO był także okazją do chwili wytchnienia i odpoczynku. Można było napić się piwa, spróbować lokalnych specjałów – bigosu i smalcu – czy wziąć udział w losowaniu cennych nagród.