Wydarzenia

Topcon GMS-2 z certyfikatem do wykonywania kontroli na miejscu

Ręczny odbiornik GPS GIS Topcon GMS-2 otrzymał certyfikację Joint Research Centre do pomiarów powierzchni wykonywanych w ramach kontroli na miejscu wniosków o dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych.

Podczas niedawnych warsztatów GPS dla państw Unii Europejskiej, odbywających się w siedzibie JRC, przegłosowano wprowadzenie przepisu nakazującego używanie certyfikowanego sprzętu GPS do pomiarów powierzchni działek rolnych, których właściciele ubiegają się o dopłaty z UE.

Głównym powodem tej decyzji było powszechne stosowanie do tych prac turystycznych urządzeń nawigacyjnych, które nie dają gwarancji poprawności wyników. W najbliższej przyszłości wymóg posiadania przez sprzęt certyfikatu JRC wejdzie do treści przetargów na wykonywanie prac kontrolnych.

Procedura certyfikacji odbiorników GPS została przygotowana przez Joint Research Centre, a ciałem realizującym badania instrumentów jest NavCert. Zgodnie z Dyrektywą UE nr 927/2007 (artykuł 30(1)) każdy sprzęt używany do pomiarów kontrolnych ma zapewniać jakość wyników zgodną z obowiązującymi standardami technicznymi i przepisami prawnymi. Testowany i certyfikowany sprzęt będzie podzielony na cztery kategorie dokładnościowe (A – najwyższa, B, C, D).

Topcon GMS-2 został zakwalifikowany do kategorii B. Odbiornik był testowany w trybie autonomicznym i odbierał sygnały GPS/GLONASS. Oznacza to, że instrument w podstawowej konfiguracji spełnia wymogi UE. W przypadku zastosowania poprawek korekcyjnych DGPS (np. przez NTRIP) dokładność wyników znacznie wzrasta.

Wykonywanie pomiarów kontrolnych powierzchni działek rolnych certyfikowanym przez UE odbiornikiem gwarantuje precyzję pracy wymaganą przez UE, jednoznaczną definicję dokładności, możliwość wykorzystania wyników w sprawach sądowych czy ubezpieczeniowych.