Wydarzenia

UTC – Uniwersalne kanały – co to takiego?

Czasem potrzebujesz nabyć odbiornik GNSS

Czasem się zastanawiasz, nad czym ten świat debatuje?

Czasem masz wątpliwości, co niby w tych odbiornikach można wymyśleć?

My mamy odpowiedź kanały uniwersalne, to jest właśnie coś takiego. Otwierając specyfikację techniczną odbiornika GNSS, jako jeden z pierwszych sprawdzanych przez nas parametrów charakteryzujących odbiornik GNSS, jest liczba kanałów. Kiedyś wynosiła ona kilkadziesiąt, a obecnie nawet kilkaset. Choć nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Czy kiedykolwiek ktoś zastanawiał się, co to tak naprawdę oznacza? Tak praktycznie, tak wymiernie i w terenie, bo definicje ktoś zaraz wyszuka w internecie lub pamięta ze szkoły lub uczelni.

Otóż odbierany przez nasz odbiornik GNSS sygnał satelitarny może mieć różnych nadawców np. GPS, Glonass, Galileo, Beidou itp. a dodatkowo każdy nadawca wysyła sygnały na różnych częstotliwościach np. L1, L2 itp. Znamy te pojęcia doskonale, interesuje to każdego użytkownika.

Zwykle odbiorniki GNSS posiadają standardowe kanały, w których dla każdego nadawcy i dla każdej częstotliwości mamy zarezerwowane konkretne kanały. Oznacza to, że nawet jak jakiś sygnał nie jest nadawany to i tak kanał, który jest dla niego przeznaczony nie będzie mógł odebrać żadnej innej informacji. Proste, dedykowane, zarezerwowane, wyłączne kanały.

Zupełnie inaczej ma się rzecz, jeśli odbiornik jest wyposażony w tzw. kanały uniwersalne – UTC (Universal Tracking Channels). Wtedy nie mamy na stałe przyporządkowanych sygnałów satelitarnych do konkretnych kanałów, a po prostu każdy kanał może odbierać dowolny przychodzący sygnał GNSS, o czym decyduje zaawansowane oprogramowanie wewnętrzne odbiornika GNSS, a kolejny sygnał zajmuje pierwszy wolny kanał. Określono, że taka sama liczba kanałów daje ponad 60% więcej pojemności, jeśli mamy do czynienia z kanałami uniwersalnymi względem kanałów „tradycyjnych”. Taka technologia jest zdecydowanie lepsza, gdyż z upływem czasu, liczba sygnałów cały czas rośnie i ulega zmianie. Jeśli posiadamy kanały uniwersalne w naszym odbiorniku, to nawet najstarsze, kilkunastoletnie odbiorniki bez problemu pozwalają na pracę w dniu dzisiejszym.

Nic nie dodajesz, nic nie ładujesz, masz zagwarantowany odbiór tych kanałów i swobodnie mierzysz w zmieniającym się i goniącym „za więcej, wyżej, dalej” świecie.