Czym są kanały uniwersalne w odbiornikach GNSS?
Przeglądając specyfikację techniczną odbiornika GNSS, jednym z pierwszych sprawdzanych przez nas parametrów jest liczba kanałów. Kiedyś ich liczba oscylowała w okolicy kilkudziesięciu, a obecnie dochodzi nawet do kilkuset. Ale nie zawsze więcej znaczy lepiej.
Co to tak naprawdę oznaczają kanały uniwersalne?
Szukamy definicji praktycznej, wymiernej i “terenowej”, bo oklepaną formułkę nietrudno znaleźć w internecie lub przypomnieć sobie ze szkoły lub uczelni.
Otóż odbierany przez nasz odbiornik GNSS sygnał satelitarny może mieć różnych nadawców np. GPS, Glonass, Galileo, BeiDou itp.. Dodatkowo każdy nadawca wysyła sygnały na różnych częstotliwościach np. L1, L2 itp. Znamy te pojęcia doskonale, interesuje to każdego użytkownika.
Zwykle odbiorniki GNSS posiadają standardowe kanały, w których dla każdego nadawcy i dla każdej częstotliwości mamy zarezerwowane konkretne kanały. Oznacza to, że nawet jak jakiś sygnał nie jest nadawany to i tak kanał, który jest dla niego przeznaczony nie będzie mógł odebrać żadnej innej informacji. Proste, dedykowane, zarezerwowane, wyłączne kanały.
Co zyskujemy posiadając kanały uniwersalne w swoim odbiorniku GNSS?
Zupełnie inaczej ma się rzecz, jeśli odbiornik jest wyposażony w tzw. kanały uniwersalne – UTC (Universal Tracking Channels). Wtedy nie mamy na stałe przyporządkowanych sygnałów satelitarnych do konkretnych kanałów. Każdy kanał może odbierać dowolny przychodzący sygnał GNSS, o czym decyduje zaawansowane oprogramowanie wewnętrzne odbiornika GNSS. Kolejny sygnał zajmuje pierwszy wolny kanał. Określono, że taka sama liczba kanałów daje ponad 60% więcej pojemności, jeśli mamy do czynienia z kanałami uniwersalnymi względem kanałów „tradycyjnych”. Taka technologia jest zdecydowanie lepsza, gdyż z upływem czasu, liczba sygnałów cały czas rośnie i ulega zmianie. Jeśli posiadamy kanały uniwersalne w naszym odbiorniku, to nawet najstarsze, kilkunastoletnie odbiorniki bez problemu pozwalają na pracę w dniu dzisiejszym.
Nic nie dodajesz, nic nie ładujesz, masz zagwarantowany odbiór tych kanałów i swobodnie mierzysz w zmieniającym się i pędzącym technologicznie świecie.