Porady eksperta

Skanowanie Lidar – Kluczowe aspekty i sposoby zastosowania

skanowanie lidar

Lidar to nowoczesna technologia pomiarowa, która zapewnia możliwość precyzyjnego pomiaru przy użyciu aktywnej wiązki lasera. Jak dokładnie działa skanowanie Lidar i gdzie jest wykorzystywane? Sprawdźmy to.

Czym jest skanowanie Lidar?

Czym dokładnie jest technologia Lidar? LiDAR (Light Detection and Ranging) to zaawansowany system pomiarowy, który działa na bazie lasera mierzącego prezycyjną odległość. Jak działa takie mierzenie? Laser, czyli fundamentalny składnik urządzenia emituje wiązkę światła laserowego, a następnie dokonuje pomiaru odbicia, mierząc jednocześnie czas powrotu wiązki do skanera.

W informacjach zwrotnych trafiających do skanera, mamy parametry kierunku odbicia, intensywności, ilości powrotów oraz czasie.

Dzięki skanowaniu jesteśmy w stanie zidentyfikować każdą nierówność i szczegół badanego obszaru w ciągu kilku sekund. Wszystko to dzięki dużej wydajności skanera, który jest w stanie pokryć wiązkami lasera kilka milionów punktów na sekundę w odległości nawet kilkuset metrów.

Gdzie wykorzystuje się skanowanie Lidar w praktyce? 

Skanowanie Lidar jest obecnie wykorzystywane w coraz to większej liczbie branż, zarówno cywilnych, jak i administracyjnych bądź wojskowych. Technologia ta wykorzystywana jest przede wszystkim do mapowania środowiska naturalnego, między innymi generowania numerycznych modeli terenow i obiektów, jak i również do tworzenia cyfrowych modeli 3D. Dlatego też skanowanie Lidar przywodzi na myśl idealne rozwiązanie w zakresie projektowania aktualnych i niezwykle precyzyjnych map.

Technologia Lidar świetnie sprawdza się także w leśnictwie i rolnictwie, gdzie mapowanie terenu sprawdza się nie tylko do wyznaczania zalesionych terenów i planowaniu kolejnych inwestycji. Z roku na rok Lidar wykorzystywany jest coraz powszechniej, co ułatwia możliwość skorzystania z profesjonalnych usług specjalistów odpowiedzialnych za świadczenie usług skanowania z wykorzystaniem technologii Lidar.

skanowanie lidar

Różnica pomiędzy fotogrametrią a skanowaniem Lidar - plusy i minusy

Technologia fotogrametrii i skanowania lidar na pierwszy rzut oka są bardzo podobne. Oba rozwiązania mają podobne zastosowanie, a generowane zbiory danych na pierwszy rzut oka nie różnią się zbyt mocno. Pierwszy rzut oka to właśnie słowo klucz.
Fotogrametria przedstawia obiekty i cechy terenu, bazując na fotografii, kamerze RGB. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane kamery zlokalizowane zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Na korzyść wykorzystania fotogrametrii przemawia ekonomiczne i wydajne zbieranie bardzo wiarygodnych i precyzyjnych wyników.

Technologia Lidar natomiast cechuje się bardzo dużą szczegółowością, wynikającą poniekąd z dużego zagęszczenia badanych punktów. Analiza terenu wykonywana z wykorzystaniem technologii Lidar umożliwia klasyfikację wszystkich punktów jako punktów terenu - budynków, roślinności i wielu innych.
Co zatem wybrać? Pozyskiwanie danych terenowych za pomocą technologii Lidar stanowi najlepsze rozwiązanie, gdy przychodzi nam mapować bardzo rozległy i otwarty obszar. Lidar doskonale sprawdza się w terenie o dużym zagęszczeniu roślinności, co może utrudnić precyzyjną analizę terenu w przypadku fotogrametrii

Przegląd dostępnych skanerów i oprogramowania do przetwarzania lidar na rynku

Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań, na szczególną uwagę zasługuje skaner LiDAR DJI ZENMUSE L2, który obsługuje aż do 5 odbić, dzięki czemu urządzenie idealnie sprawdza się w trudnym terenie zalesionym. Skaner ten należy do grupy urządzeń, które świetnie sobie radzi nawet w przypadku terenu, który na pierwszy rzut oka, ze względu na trudne ukształtowanie terenu nie może zostać odpowiednio zeskanowany. Duży zasięg skanera umożliwia wykorzystanie z wysokości nawet 150 metrów. Urządzenie integruje ze sobą skaner, kamerę, IMU (jednostkę inercyjną) – a to wszystko na gimbalu trzyosiowym. Połączenie wszystkich tych komponentów zapewnia doskonałą jakość pomiarów, łączącą dokładność i wydajność pomiarów 3D. 

To tylko jedno z dostępnych na rynku rozwiązań wykorzystujących technologie Lidar. Przed inwestycją w sprzęt warto więc dokładnie zweryfikować swoje potrzeby i zapewnić sobie wsparcie wykwalifikowanych doradców, którzy pomogą w doborze najlepszego rozwiązania. 

Usługi wykorzystania Lidar i szkolenia z obsługi technologii

Wykorzystanie skanera Lidar staje się coraz popularniejsze, toteż nie dziwi fakt, że przedstawiciele coraz to nowych branż zgłaszają swoją chęć do skorzystania z usług skanowania Lidar i samodzielnej obsługi technologii. Ze względu na swoją złożoność, skaner Lidar musi być obsługiwany przez wykwalifikowaną kadrę, dlatego w jednorazowych przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie ekspertów i sprzętu, którzy zrealizują wymagane prace.

Jeśli częstotliwość wykorzystania technologii wzrośnie, warto rozważyć uczestnictwo w dedykowanych warsztatach. Lidar - szkolenie to doskonały sposób na to, by zwiększyć kompetencje swoich pracowników i wyposażyć ich w wiedzę niezbędną do obsługi zaawansowanej technologii Lidar.