Wydarzenia

Dane przestrzenne dostępne w Internecie

Innowacje i nowe zadania geodezji były tematem sympozjum skierowanego głównie do pracowników administracji geodezyjnej i gospodarki gruntami. O zmianach spowodowanych rozpoczęciem procesu informatyzacji danych przestrzennych mówiła w Suwałkach m.in. Jolanta Orlińska – Główny Geodeta Kraju, prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Zgodnie z wytycznymi infrastruktury informacji przestrzennej w państwach członkowskich powinny być zaprojektowane tak, aby było możliwe łączenie w jednolity sposób danych przestrzennych pochodzących z różnych źródeł we Wspólnocie i wspólne korzystanie z nich przez wielu użytkowników i wiele aplikacji; wspólne korzystanie z danych przestrzennych zgromadzonych na jednym szczeblu organów publicznych przez inne organy publiczne; aby dane przestrzenne były udostępniane na warunkach, które nie ograniczają bezzasadnie ich szerokiego wykorzystywania; a także, by łatwo było wyszukać dostępne dane przestrzenne, ocenić ich przydatność dla określonego celu oraz poznać warunki dotyczące ich wykorzystywania.

Sympozjum odbywające się w Suwałkach skierowane było do pracowników administracji geodezyjnej i gospodarki gruntami, a także instytucji wykonawstwa geodezyjnego oraz wszystkich członków Stowarzyszenia Geodetów Polskich Oddziałów Suwałki, Białystok i Olsztyn odbyło się z inicjatywy SGP Oddział w Suwałkach oraz Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Specjaliści rozmawiali o innowacjach i nowych zadaniach geodezji oraz roli administracji państwowej i samorządów terytorialnych w realizacji nowych uwarunkowań prawnych w geodezji.

Jednym z zaproszonych gości była Jolanta Orlińska – Główny Geodeta Kraju – prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. – Zmiany, które wprowadzamy w prawie geodezyjnym i kartograficznym są spowodowane wymaganiami dyrektywy unijnej. Generalnie rzecz biorąc jest to pewien temat, który mieści się w szeroko pojętej problematyce informatyzacji danych, harmonizacji struktur i operacyjności usług. Chodzi o to, by wszystkie dane, które znajdują się w zasobach Urzędu Geodezji i Kartografii mogły być ze sobą wspólnie wykorzystywane, tzn. dane na poziomie lokalnym powinny służyć generowaniu czy tworzeniu map topograficznych, tematycznych, a te z kolei mogłyby być wykorzystane do tworzenia opracowań o jeszcze drobniejszych skalach – średnioskalowych i nawet małoskalowych – tłumaczy prezes Orlińska.

Informatyzacja tych zasobów ułatwi życie nie tylko geodetom, ale przede wszystkim obywatelom. Opracowania mają być bezpłatnie i powszechnie udostępniane. Ocena funkcjonowania zintegrowanych baz danych będzie możliwa dopiero w praktyce. – Podczas dzisiejszego seminarium skupiliśmy się na wyjaśnieniu intencji i celów zmian. Ustawa jest dopiero od pół roku. Pytania pojawią się pewnie w momencie, kiedy zostanie całkowicie wdrożona i będzie wykorzystywana w codziennej pracy – sądzi Jolanta Orlińska.

Suwalskie sympozjum docenia Stanisław Cegielski, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich. – Uważam seminarium za bardzo ciekawą inicjatywę oddziału suwalskiego, bo w tej chwili w kraju ma miejsce dużo zmian. W trakcie takich spotkań można zdobyć wiedzę na temat właściwej realizacji zadań – dodaje.

Sympozjum towarzyszyła również prezentacja najnowszych rozwiązań sprzętu pomiarowego TOPCON firmy TPI – obecnie największego dostawcy rozwiązań pomiarowych dla budownictwa, geodezji i innych branż w Polsce.

źródło: www.suwalki.info
Fot. PNTPW