Case study

Co łączy NavVis Ivion z RODO?

Obecnie praktycznie każdy ze skanerów 3D ma wbudowany aparat lub zestaw kamer. Służą one najczęściej przede wszystkim do uzyskania chmury punktów w prawdziwych kolorach, ale też często wykorzystywane są do tworzenia widoków panoramicznych. Dzięki temu poruszanie się po zebranych danych oraz identyfikacja obiektów lub przedmiotów jest też dużo łatwiejsza. Jednak podczas skanowania w miejscach, gdzie przebywają ludzie powstaje pewien problem.

W obecnych czasach coraz bardziej istotną sprawą jest prywatność oraz ochrona danych osobowych jaką jest np. wizerunek twarzy widoczny na zdjęciach. W związku z tym obowiązują nas rozporządzenia o ochronie danych osobowych (np. RODO). Dlatego aby zapewnić prywatność i ochronę wizerunku firma NavVis wprowadziła nową funkcję do platformy Ivion do przetwarzania i udostępniania danych zebranych skanerami tej firmy. Opcja ta nazywa się Person Blurring i jest możliwa do włączenia przed rozpoczęciem przetwarzania skanów. Efekt wygląda następująco:

Możemy zobaczyć, że postacie zostały zamazane w całości. Z kolei w przypadku rowerzystów została zamazana twarz lub też cała sylwetka wraz z rowerem.

Podobnie algorytm działa w przypadku motocyklistów. Jest też w stanie wykryć i zamazać twarze kierowców samochodów.

Cały proces odbywa się w pełni automatycznie podczas standardowego przetwarzania surowych danych z urządzeń NavVis.