Wydarzenia

Nowości w oprogramowaniu 3Dsurvey

3Dsurvey to kompleksowe oprogramowanie do fotogrametrii z możliwością przetwarzania i klasyfikowania danych z dowolnych danych wejściowych. Stworzone z myślą o praktycznych potrzebach geodetów, jest praktycznym i wszechstronnym narzędziem, przydatnym w wielu różnych branżach.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w najnowszej aktualizacji oprogramowania 3Dsurvey 3.0?

Ulepszony i uproszczony wybór układu współrzędnych

  • Dzięki właściwemu wyborowi układu współrzędnych możemy w pełni wykorzystać orientację przy użyciu danych telemetrycznych i punktów GCP oraz wykorzystać w pełni proces geotagowania RTK (Real-time kinematic).
  • Uproszczona integracja modeli geoidy: Modele geoidy można podczytywać bez konieczności ich ręcznego pobierania. Jeśli brakuje modelu geoidy, oprogramowanie 3Dsurvey automatycznie go pobierze.
  • Obsługa plików PRJ: Dodana funkcja definiowania układów współrzędnych za pomocą plików .PRJ, oferując większą kompatybilność ze standardami GIS.

Automatyczna dezaktywacja urządzenia (licencji)

Po wyłączeniu komputera licencja 3Dsurvey jest natychmiast zwalniana do użytku na innym urządzeniu. Nie trzeba już czekać ani ręcznie interweniować.

 

Funkcja przycinania (Clip function)

Podczas misji fotogrametrycznych i generowania modelu 3D lub ortofotomapy często zdarza się uchwycić większy obszar niż jest to konieczne. 

Nowa funkcja przycinania umożliwia przycięcie zakresu rekonstrukcji dokładnie do potrzebnego obszaru. Korzystając z linii CAD (którą można zaimportować lub utworzyć bezpośrednio w oprogramowaniu 3Dsurvey) można precyzyjnie przyciąć dane i udostępnić klientom tylko odpowiednie części. Działa na chmurach punktów, siatkach i ortofotomapach

Dodatkowe mapy kolorów

Dostępne są nowe zakresy barw widoku chmury punktów. Kolory zapewniają chmurom punktów wyraźniejsze rozróżnienie między różnymi wartościami, niezależnie od tego, czy chodzi o widok po wysokości, intensywność czy czasie skanowania.

Aktualizacja silnika skryptów

Aktualizacja daje możliwość napisania skryptu (JavaScript) do przetwarzania danych bez interfejsu użytkownika. Pozwala to zautomatyzować niektóre zadania i przetwarzać dane nawet bez otwierania aplikacji. 

Dodatkową korzyścią jest możliwość przetwarzania wielu zestawów danych jeden po drugim i/lub przetwarzania jednego zestawu danych wiele razy przy różnych ustawieniach.

Nowe moduły 3Dsurvey - Scan i RTK Videogrammetry

Moduł Scan

Prostym sposobem możemy przekształcić nasze chmury punktów 3D w "przyjazne dla CAD płaszczyzny rysunkowe". To jak ortofotografia rentgenowska, ale w dowolnym kierunku i jednocześnie na jednym ekranie.

  • Tworzenie sekcji
  • Definiowanie płaszczyzn i osi, które chcemy zwizualizować
  • Obracanie modelu
  • Podstawowe narzędzia CAD do stawiania punktów i rysowania linii
  • Automatyczne wyrównywanie i praca z danymi z różnych urządzeń (fotogrametria, skany 3D).

Automatyczne wyrównywanie i praca z danymi z różnych urządzeń (fotogrametria, skany 3D)

Algorytm działa na zasadzie minimalizacji odległości między odpowiadającymi sobie punktami dwóch chmur punktów (fotogrametrii lub skanowania LiDAR), które reprezentują ten sam obszar lub obiekt z różnych punktów widzenia.

Tworzenie ortofotomapy z chmury punktów

Nowe tryby wizualizacji (po intensywności, po ilości odbić, po czasie)

Intensywność

Dane o intensywności, obok zwykłych informacji o punktach 3D, stanowią dodatkową warstwę informacji przechwytywanych przez skanery laserowe. Intensywność odnosi się do pomiaru siły lub wielkości odbitego sygnału laserowego odbieranego przez skaner z punktu powierzchni.

Czas skanowania

Dostępny we wszystkich rozszerzonych mapach kolorów, daje informacje o tym, jak chmura punktów została zebrana, gdzie skanowanie się rozpoczęło i gdzie się zakończyło.

Ilość odbić (echa)

Gdy pojedynczy impuls lasera napotyka wiele powierzchni odbijających, generuje wiele odbić. Wartość ta określa, któremu odbiciu odpowiada dany punkt danych (np. pierwszy powrót, drugi powrót). Pierwszy powrót  z impulsu laserowego zazwyczaj odpowiada najwyżej odbitemu obiektowi na ścieżce (np. wierzchołek drzewa, dach budynku, otwarty teren). 

Videogrametria (moduł RTK Videogrammetry)

Jedną z najważniejszych zalet wideogrametrii w geodezji jest jej zdolność do szybkiego i wydajnego pozyskiwania danych. Wideogrametria przy uzyciu telefonów (a większość z nas je ma 😉 oferuje szybkie i łatwe podejście do dokumentowania trudno dostępnych obszarów lub miejsc, w których lot dronem jest ograniczony. 

Cechą wyróżniającą wideogrametrię jest eliminacja obaw związanych z nakładaniem się obrazu, ponieważ wideo jest nagrywane w sposób ciągły z prędkością 30 klatek na sekundę lub wyższą.

Główną zaletą tego modułu jest niezrównana dokładność wideogrametrii. Osiąga się to poprzez podłączenie zewnętrznej anteny RTK do telefonu. Konfiguracja jest prosta i podobna do konfiguracji drona z RTK.

Konwersja wideo do zdjęć (wychwytywanie pojedynczych klatek)

Wersja 3.0 jest dostępna dla wszystkich istniejących użytkowników z aktywnym rocznym pakietem wsparcia i aktualizacji 3Dsurvey lub aktywną licencją subskrypcyjną.

Wersja 3.0 jest również dostępna w wersji próbnej dla wszystkich poprzednich użytkowników wersji próbnej i istniejących klientów z nieaktywnym wsparciem i aktualizacjami.

Zapraszamy do kontaktu w celu wygenerowania darmowej licencji testowej

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem oprogramowania i autoryzowanym centrum szkoleniowym. Zapraszamy na szkolenia fotogrametryczne oraz szkolenia z funkcjonalności i workflow pracy w oprogramowaniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista się z Tobą skontaktuje