DJI wprowadziło na rynek modem 4G/LTE kompatybilny z dronami serii Mavic 3, dostępny w Europie jako DJI Cellular 4G Dongle. Modem ten zapewnia niezależność od zasięgu radiowego, co jest istotne w trudnych warunkach, jak lasy czy miasta. Zwiększa równie stabilność połączenia, umożliwiając dalszą transmisję wideo i bezpieczniejsze loty poza zasięgiem wzroku.
Po wielu miesiącach oczekiwań DJI udostępnił do sprzedaży na terenie UE kompatybilny modem 4G/LTE obsługujący europejskie pasma GSM. Urządzenie, jest kompatybilne z całą serią Mavic 3. Już niedługo będziecie mogli je zakupić w naszym sklepie DJI pod nazwą DJI Cellular 4G Dongle lub bezpośrednio u swojego opiekuna TPI–UAV.
Jakie korzyści płyną z obecności modemu DJI Cellular 4G na pokładzie BSP?
Największą korzyścią ze stosowania modułu na dronie, to niezależność od siły i zasięgu radiowego, który jest jednym z najważniejszych czynników bezpieczeństwa wykonywania nalotów w terenach o wysokiej propagacji sygnału radiowego, np. w lasach, w terenach mocno zurbanizowanych z wysoką zabudową lub otoczeniu stacji przekaźnikowych BTS.
Jaki wygląda dostarczanie korekt RTK/RTN?
Podczas wykonywania nalotów fotogrametrycznym jednym z kluczowych aspektów ich powodzenia jest zachowanie stałego dostępu do poprawek RTK/RTN. Gdy wyposażymy nasz BSP w zewnętrzny moduł, gdy utracimy sygnał radiowy, korekta dociera do BSP drogą „internetową”. W tym czasie zarówno aparatura sterująca, jak i modem na pokładzie BSP muszą pozostawać w zasięgu 4G/LTE. Co prawda DJI od dawna posiada system „podtrzymywania” dokładności do 10 minut po utracie połączenia, ale nie jest on tak dokładny, jak korekta otrzymywana w czasie rzeczywistym.
Sposób montażu DJI Cellular 4G
Aby cały system działał poprawnie, potrzebujemy:
- Modem 4D/LTE
- Przewód USB-C – USB-C, za pomocą którego należy podłączyć model z gniazdem znajdującym się w Mavic’u 3 (wejście koło slotu na kartę pamięci)
- System montażowy do Mavic 3
- Karta SIM, z aktywnym pakietem internetowym, obsługująca 4G.
Ważne, żeby karta SIM nie posiadała blokady PIN. Kartę SIM należy dokupić, zarejestrować i doładować samodzielnie.
Dlaczego nie 5G?
Choć 5G oferuje szybszą transmisję danych i mniejsze opóźnienia, zasięg tej technologii w Polsce jest ograniczony głównie do dużych miast (w zależności od dostawcy usług), podczas gdy 4G/LTE jest dostępne niemal wszędzie.
Podsumowanie
Cały system stanowi znaczące ułatwienie dla pilotów dronów, dla których loty na granicy zasięgu radiowego są powszednie. Dzięki zastosowaniu modemu możemy zapomnieć o utracie wizji lub przerwaniu nalotu fotogrametrycznego i automatycznym powrocie BSP do miejsca startu. Osobiście latam dronami już ponad 8 lat i każdorazowa utarta sygnału radiowego budzi wewnętrzny niepokój. Po zamontowaniu modemu na moim M3E moja praca pod tym względem stała się mniej stresująca 😊. Oczywiście zwracam uwagę na fakt, że jeśli system ma służyć do wykonywania lotów poza zasięgiem wzroku, bez względu na to czy korzystamy z połączenia 4G czy radiowego, należy wykonać go zgodnie z wytycznymi obowiązujących przepisów lotniczych.
Korzyści
- Niezależność od sygnału radiowego
- Większa stabilność połączenia, aparatura sterująca ↔ dron
- Możliwość transmitowania wizji z kamery na większe odległości
- Bezpieczniejsze i łatwiejsze wykonywanie lotów poza zasięgiem wzroku
- Zapewnienie dostępu do korekt RTK/RTN podczas utraty sygnału radiowego
- Modem 4G/LTE dla dronów serii Mavic 3 to rozwiązanie, które znacząco poprawia bezpieczeństwo i efektywność misji lotniczych.
Testy TPI
Na koniec prezentujemy film z naszych testów modemu od DJI na pokładzie Mavica 3 Enterprise. Lot realizowany był w zasięgu widoczności drona.
Artykuł napisany przez naszego eksperta Macieja Wywiała.